ATESTAREA TRADUCATORILOR
Thread poster: Dan Butuza
Dan Butuza
Dan Butuza  Identity Verified
Romania
Local time: 22:05
English to Romanian
Nov 20, 2002

As vrea foarte mult sa stiu mai multe despre institutiile care atesta traducatori la noi in tara si care sunt recunoscute si in strainatate. In afara de binecunoscutul minister al culturii, eu nu stiu sa existe alta. Stie cineva mai mult?

Va multumesc.


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 21:05
Romanian to German
+ ...
Institutii recunoscute Nov 20, 2002

Pentru cei cu studii superioare (limbi straine)Ministerul Justitiei acorda, la cerere, atestatul de traducator in baza diplomei de facultate. Atestatul lor nu este recunoscut decat in cazul in care combinatia limbilor include limba statului in care solicitati recunoasterea (de ex. pentru Germania romana-germana; engleza-germana etc.). Presupun ca aceste prevederi sunt valabile pentru toata UE.

Singura institutie recunoscuta de ex. in Germania este Comisia pentru Examinarea Traducatoril
... See more
Pentru cei cu studii superioare (limbi straine)Ministerul Justitiei acorda, la cerere, atestatul de traducator in baza diplomei de facultate. Atestatul lor nu este recunoscut decat in cazul in care combinatia limbilor include limba statului in care solicitati recunoasterea (de ex. pentru Germania romana-germana; engleza-germana etc.). Presupun ca aceste prevederi sunt valabile pentru toata UE.

Singura institutie recunoscuta de ex. in Germania este Comisia pentru Examinarea Traducatorilor (de pe langa Ministerul Culturii).
[addsig]
Collapse


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 22:05
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Dar cine sunteti?... Nov 21, 2002

... sa stim si noi cu cine stam de vorba

 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 21:05
Romanian to German
+ ...
Mesaj "anonim" Nov 21, 2002

Imi pare rau ca din motive tehnice ale ProZ mesajul meu de mai sus a aparut intrucatva anonim si de 2 ori. Spun intrucatva, pentru ca, apasand butonul de sub mesaj, s-ar fi putut ajunge la numele si profilul meu.



Daca, pe de alta parte, doriti sa aflati in ce calitate am dat informatiile respective: traiesc in Germania, unde sunt profesor si consilier pentru problemele repatriatilor din tarile est-europene pe langa o fundatie de aici. In atributiile mele intra si consilierea
... See more
Imi pare rau ca din motive tehnice ale ProZ mesajul meu de mai sus a aparut intrucatva anonim si de 2 ori. Spun intrucatva, pentru ca, apasand butonul de sub mesaj, s-ar fi putut ajunge la numele si profilul meu.



Daca, pe de alta parte, doriti sa aflati in ce calitate am dat informatiile respective: traiesc in Germania, unde sunt profesor si consilier pentru problemele repatriatilor din tarile est-europene pe langa o fundatie de aici. In atributiile mele intra si consilierea din punct de vedere al (re)orientarii profesionale, respectiv din cel al recunoasterii studiilor facute de acest oameni in tarile din care provin, ceea ce ma obliga sa conlucrez cu ministerele si institutiile de specialitate.



Sper ca am reusit sa raspund in sensul intrebarii Dvs.
[addsig]
Collapse


 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 21:05
Romanian to German
+ ...
din nou... Nov 21, 2002

mesaj fara semnatura, desi a fost semnat si desi... a fost trimis cam de multisor...

Christian Popescu (ce-i sigur e sigur)
[addsig]


 
Raluca Ion (X)
Raluca Ion (X)  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 20:05
English to Romanian
+ ...
uhm... Nov 21, 2002

ciudat lucru...apasand pe butonul `profile` de sub mesaj am ajuns la profilul meu, si nu al autorului mesajului. Mi se intampla numai mie chestia asta?

 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 21:05
German to Romanian
+ ...
Nu va mai mirati atat! Nov 22, 2002

Probabil sunteti un membru nou, si in forum mesajele scrise de membrii noi apar fara nume (probabil ca inca sistemul nu a facut toate inregistrarile necesare). Nu are nimic de a face cu voodoo. Am mai vazut multe asemenea mesaje.

 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 22:05
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Bucuros de cunostinta... Nov 22, 2002

... si bine ati venit, domnule Popescu. Sa stiti ca am apasat si eu pe butonul \"profile\" dar... mi-a aparut propriul meu profil. No problem, welcome on board!

 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 21:05
Romanian to German
+ ...
Multumesc... Nov 22, 2002

pentru urari.

Interesant e ca la primul mesaj de aici cat si la alte limbi pe unde am scris n-au aparut asemenea probleme. In plus, mesajele mele (nu stiu cum e cu celelalte) apar la mult timp dupa ce le expediez. (Proba: acum e 9,40 in RO, sa vedem, de curiozitate, la ce ora apare acesta...)

C.P.
[addsig]


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 21:05
German to Romanian
+ ...
de ce nu apare mesajul imediat Nov 22, 2002

Acest fapt se datoreaza politicii ProZ. In cazul membrilor neplatitori, mesajul este mai intai verficat de cineva inainte sa intre \"pe fir\" (cel putin acesta este motivul invocat si care de altfel apare imediat dupa ce apesi \"Submit\"). Din acest motiv, mesajul apare dupa cateva ore.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:05
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Revenind la subiect Nov 22, 2002

De ce nu iti dai Toefel, Cambridge, si pe franceza sunt atestate din belsug (DELF, DALF, etc) care sunt organizate si recunoscute international?

Alta solutie ar fi sa facem odata unuinea aia si sa ne atestam noi examene recunoscute international. Poate in viata asta.



 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 22:05
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
detalii despre alte examene Nov 26, 2002

poti gasi pe www.tradu.ro chiar pe prima pagina.

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


ATESTAREA TRADUCATORILOR






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »