Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Consideratii juridice privind activitatea de traducere in Romania
Thread poster: Veronica Durbaca
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
mea culpa Apr 27, 2004

Bogdan Burghelea wrote:
Nu se spune corect romaneste "in folosul organelor de urmarire penala, AL instantelor judecatoresti, AL birourilor notarilor publici, AL avocatilor si al (aici e bine) Ministerului Justitiei".


Ba da. Ai dreptate. Imi cer scuze celor care au fost ofensati.


...acest site este un site preponderent al lingvistilor...


Poate e din cauza ca sunt inginer ...


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
am stat si-am cugetat Apr 27, 2004

si nu numai atit, am citit foarte atent ordonanta 82/1998.


Art. 1. - (1) Sunt obligaţi să completeze şi să depună declaraţie de înregistrare fiscală, în vederea atribuirii codului de înregistrare fiscală şi a eliberării certificatului de înregistrare fiscală, plătitorii de impozite şi taxe, după cum urmează:

a) persoanele juridice;
b) asociaţiile familiale şi asociaţiile civile fără personalitate juridică;
c) reprezentanţii fiscali, desemnaţi potrivit legii, ai persoanelor străine care realizează pe teritoriul României operaţiuni care intră în sfera de aplicare a T.V.A.;
d) alte persoane decât cele prevăzute la lit. a), b) şi c), asociaţii sau organizaţii de orice fel care, în baza actului de constituire, desfăşoară în România activităţi cu caracter economic, social, politic, sindical, cultural, civic, filantropic ori religios, precum şi cele care, potrivit legii, au obligaţia să facă reţinerea la sursă a impozitelor şi taxelor;
e) instituţiile publice ai căror conducători îndeplinesc atribuţii de ordonator de credite, precum şi unităţile din subordinea acestora care sunt finanţate din venituri extrabugetare sau din subvenţii de la bugetul de stat şi care întocmesc bilanţ contabil distinct;
f) persoanele juridice străine care îşi desfăşoară activitatea în România la un sediul permanent;
g) reprezentanţele societăţilor comerciale sau ale organizaţiilor economice străine, precum şi orice alte entităţi care desfăşoară activităţi, potrivit legii, pe teritoriul României.
(2) Pentru persoanele fizice române cu domiciliul în România codul de identificare fiscală este codul numeric personal atribuit de Ministerul de Interne.[/b]

Din toata enumerarea de mai sus, singura categorie pe care o vad aplicabila, este d., adica alte persoane. Nu se specifica fizice, juridice, etc. Buun.


(3) Persoanele fizice plătitoare de impozit pe venit se înregistrează ca plătitori de impozite şi taxe la data depunerii declaraţiei estimative, a declaraţiei speciale sau a declaraţiei de venit global, după caz, în funcţie de natura venitului obţinut.

Asta e! De aici intelegem ca art. 1 se refera la persoanele juridice iar acele alte persoane, sunt juridice. De asemenea rezulta ca in momentul depunerii Declaratiei de venit global, se face automat si inregistrarea. Nu mai trebuie facute alte hartii.


(4) Plătitorii de impozite şi taxe care obţin venituri din activităţi independente, pentru care plăţile anticipate se fac prin reţinere la sursă de către plătitorii de venituri, au obligaţia, în vederea înregistrării, să depună la organul fiscal competent declaraţia de înregistrare fiscală.

In cazul veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala, se retine la sursa impozitul anticipat. Asadar, cei care au si astfel de venituri, ar trebui sa intocmeasca si o astfel de declaratie de inregistrare fiscala, care se depune la organul fiscal.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to German
+ ...
no problem Apr 29, 2004

ailioiu wrote:

Poate e din cauza ca sunt inginer ...


Nici o problema, si inginerii pot fi buni lingvisti (subsemnatul, de exemplu, e jurist ca profesie si avocat ca ocupatie)


 
Tuvial
Tuvial
Local time: 21:32
Romanian to English
CUI May 4, 2004

m-am tot intrebat de unde ne luam CUI-ul daca nu ne inregistr la registr comertului. deci e vorba de CNP, dn buletin. am inteles bine? multam tuturor. ma bucur ca exista acest site

 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to German
+ ...
CUI pe cui se scoate May 5, 2004

Tuvial wrote:

m-am tot intrebat de unde ne luam CUI-ul daca nu ne inregistr la registr comertului. deci e vorba de CNP, dn buletin. am inteles bine? multam tuturor. ma bucur ca exista acest site

in primul rind, CUI-ul nu este eliberat de Registrul Comertului, ci de Administratia Financiara. de la Registrul Comertului doar se ridica certificatul de inregistrare fiscala (din motive de simplitate/simplicitate ), dar oamenii au gresita impresie ca Registrul Comertului il emite.
in al doilea rind, de ceva timp (cam 3 ani), s-a renuntat la folosirea CUI-ului pentru persoanele fizice; mai simplu, se foloseste CNP-ul


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
gri May 7, 2004

Serenity wrote:
si doua stampile - una patrata, pe care o pun pe traduceri, si una rotunda, pe care o pun pe factura. [/quote]

cred ca era suficienta o singura stampila (oricare din cele doua)

dat o declaratie anticipativa de venit, pe baza careia s-a calculat impozitul anual, platibil in trei transe. [...][/quote]

asta nu are nici o legatura cu taiatul de chitante/facturi sau nu.

aducatorii autorizati pot face orice traduceri doresc, nefiind obligati - cel putin in primul an de functionare, sa elibereze chitante. [/quote]

?!???!?!??!!!!???
sigur ca daca tu nu vrei sa tai chitante/facturi si clientul este de acord, poti sa nu o faci, pe raspunderea ta. Aici se discuta insa modalitatea LEGALA de desfasurare a activitatii. Si in lege se spune clar ca trebuie sa dai factura (si chitanta pentru plati in numerar). Dar nici nu stiu de ce mai zic asta ... este evident.

vad de ce ar trebui sa declar niste venituri [/quote]

??!?!???!?!?!?????!?!!!!!!??
Chiar asa, de ce? Hai sa nu mai declaram nici un venit.

nefacand parte din gama traducerilor autorizate, nici nu sunt impozabile.


?!??!??!??!??!?!!!!??!??!??!?
Adica cum?

[Edited at 2004-05-07 09:47]


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
aprozar vs traduceri May 7, 2004

Asa cum pretindem de la aprozar bonul pe care sunt marcate cumparaturile noastre cu preturile aferente si aprozarul are obligatia sa ne dea acest bon, la fel se intampla si cu facturile si chitantele pe traduceri. Esti obligata sa le dai clientilor pentru ca ei sa-si poate deduce aceste cheltuieli. Este un lucru normal si civilizat.

Contrariul se numeste frauda.

Daca vrei sa lucrezi la negru nu ai nevoie nici de stampila nici de chitantier, nici de batai de cap cu decl
... See more
Asa cum pretindem de la aprozar bonul pe care sunt marcate cumparaturile noastre cu preturile aferente si aprozarul are obligatia sa ne dea acest bon, la fel se intampla si cu facturile si chitantele pe traduceri. Esti obligata sa le dai clientilor pentru ca ei sa-si poate deduce aceste cheltuieli. Este un lucru normal si civilizat.

Contrariul se numeste frauda.

Daca vrei sa lucrezi la negru nu ai nevoie nici de stampila nici de chitantier, nici de batai de cap cu declararea veniturilor. Cred ca anumite obiceiuri si mentalitati au intrat in sangele oamenilor si nici nu se mai face diferenta intre ceea ce este normal si ce este anormal sau ilegal.

In orice caz, pe viitor te sfatuiesc sa tii aceste lucruri pentru tine, in general formul este citit de o multime de oameni si s-ar putea sa-ti faci rau singura cu astfel de declaratii in care recunosti ca practici anumite ilegalitati.
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 20:32
German to Romanian
+ ...
.... May 7, 2004

Serenity wrote:

In plus, nu vad de ce ar trebui sa declar niste venituri care, in fond si la urma urmei, nefacand parte din gama traducerilor autorizate, nici nu sunt impozabile. Pai daca le-as fi declarat pe toate, as fi ramas cu vreo cinci lei.


Studentul nu are probabil ce face cu chitanta ta, dar ceea ce faci tu este cunoscut sub denumirea de "evaziune fiscala". Indiferent ca traducerea este autorizata sau nu, tu ai avut un venit, pe care trebuie sa il declari in scopul impozitarii.
Nu stiu cine ti-a zis ca in primul an nu trebuie sa declari venituri. Este o prostie. Orice venituri ai, daca nu le declari, te incadrezi la evaziune fiscala. Pana si daca dai un apartament in chirie trebuie sa declari ca ai un venit care se impoziteaza ca atare.
In rest, vorba Cristinei. Ma mir ca te lauzi pe un forum public ca faci evaziune fiscala. Cere probabil si asta ceva curaj.


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
serenity May 7, 2004

Elvira Stoianov wrote:

Ma mir ca te lauzi pe un forum public ca faci evaziune fiscala. Cere probabil si asta ceva curaj.


Curaj si.. seninatate


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
Certificat de inregistrare fiscala May 4, 2005

Sa revigoram putin acest fir. Imi cer scuze celor care citesc si forumul de la yahoo, pentru cross-posting.

Sunt in proces de a inmatricula o masina cumparata pe PFA (plata integrala). La politie mi s-a cerut un "Certificat de inregistrare fiscala". Conform politistului de acolo, acest certificat ar trebui obtinut de la Administratia financiara. Acolo, toti pareau extrem de contrariati, nimeni nu stia despre ce este vorba.

Am mai cercetat ceva legi si am vazut cam cu ce
... See more
Sa revigoram putin acest fir. Imi cer scuze celor care citesc si forumul de la yahoo, pentru cross-posting.

Sunt in proces de a inmatricula o masina cumparata pe PFA (plata integrala). La politie mi s-a cerut un "Certificat de inregistrare fiscala". Conform politistului de acolo, acest certificat ar trebui obtinut de la Administratia financiara. Acolo, toti pareau extrem de contrariati, nimeni nu stia despre ce este vorba.

Am mai cercetat ceva legi si am vazut cam cu ce se maninca acest certificat. Nu stiu exact unde trebuie sa merg pentru a-l obtine. Nici nu stiu exact daca *trebuie* obtinut un astfel de certificat in cazul PFA (autorizatie de la MJ). Exista niste formulare (Ordin 1600/2004) printre care o declaratie de inregistrare fiscala, care trebuie completata si depusa .

Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta problema? Ati mai aflat/trait lucruri suplimentare fata de cele din mesajele de mai sus?

Multumesc.
Dan
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Sa fie asa-numitul certificat de atestare fiscala? May 4, 2005

Dan Ilioiu wrote:

Sunt in proces de a inmatricula o masina cumparata pe PFA (plata integrala). La politie mi s-a cerut un "Certificat de inregistrare fiscala". Conform politistului de acolo, acest certificat ar trebui obtinut de la Administratia financiara. Acolo, toti pareau extrem de contrariati, nimeni nu stia despre ce este vorba.

Multumesc.
Dan


Cel despre care vorbesc eu e un document emis de Adm. fin. publ. in care se mentioneaza daca PFA este inregistrata si daca exista impozite scadente si neplatite.


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:32
German to Romanian
+ ...
Inregistrare vs. atestare fiscala May 4, 2005

Dan Ilioiu wrote:

Sunt in proces de a inmatricula o masina cumparata pe PFA (plata integrala). La politie mi s-a cerut un "Certificat de inregistrare fiscala". Conform politistului de acolo, acest certificat ar trebui obtinut de la Administratia financiara. Acolo, toti pareau extrem de contrariati, nimeni nu stia despre ce este vorba.

Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta problema? Ati mai aflat/trait lucruri suplimentare fata de cele din mesajele de mai sus?

Multumesc.
Dan


Păi exista certificat de înregistrare fiscală şi certificat de atestare fiscală, dar nu e tot aia una cu alta.

1. Certificatul de înregistrare fiscala
Este tot aia cu aşa-numitul cod fiscal, sau mai nou cod unic de înregistrare, abr. CUI. Eu am aşa ceva şi se poate vedea la:

http://www.traduceri-notariale.ro/inregistrare.jpg

Cum se obţine? În 2000, imediat ce am primit autorizaţia de la Ministerul Justiţiei, am aflat de la alt traducător din oraş că trebuie să merg la Ad.- Financiară să mă ia în evidenţă şi să plătesc impozit. Acolo mi-au cerut copie xerox după autorizaţie şi m-au trimis la Casa Albă, la Direcţia Finanţe. Casa Albă e o clădire mare şi albă care adăposteşte şi Primăria şi Prefectura Constanţei, aşa că nu ştiu exact de care din două ţine Direcţia Finanţe. M-am dus acolo, mi-au zis la poartă la ce cameră e, acolo am completat un formular şi au vrut şi ei o copie xerox după autorizaţia de la M.J. şi mi-au zis că o să dureze câteva zile până e gata; mi-au zis în ce zi să mă duc după el şi asta a fost, m-am întors cu o copie xerox după el la Ad. Financiară.

Ei, asta a fost în 2000. Alţii, care au primit mai târziu, după 2003, autorizaţia de la M.J. s-au înregistrat ca PFA la Ad. Financiară fără să îi mai trimită la Direcţia Finanţe după codul fiscal, adică acest certificat de înregistrare fiscală.

Nici măcar la librăria Dacris nu mi-a folosit, că acuma, de cân se face comandă de chitanţiere, facturiere etc. personalizate, l-am arătat la Dacris şi mi-a zis tanti aia de acolo că nu se mai pune, că sunt PFA şi că se pune codul numeric personal, deci CNP din buletin. Deci îl am degeaba. Păi dacă nici măcar la librărie nu mai e bun, atunci doară nu-s bolunzi la poliţie să-l vrea?!

2. Certificat de atestare fiscală
Am şi din ăsta unul, mi-a rămas de astă vară, tot de când cu librăria Dacris. Îl poţi vedea la

http://www.traduceri-notariale.ro/atestare.jpg

Asta se obţine de la o zi la alta, cel puţin aşa e la noi la C-ţa, iar instituţia care ţi-l dă e Ad. Financiară. Formulare îţi dau ei, contra cost, unul tip certificat, aşa cum îl vezi, şi unul tip cerere, care tare seamănă cu certiicatul. Le completezi pe ambele şi api stai la o coadă deţi vine rău ca să le depui la ghişeu. ATENŢIE!!! MUSAI, dar MUSAI să ai în prealabil TIMBRU FISCAL, că altfel doamne fere, stai degeaba la coadă! Şi buletinul să-l ai la tine. Apoi depui formularele şi îţi zice să vii a doua zi. A doua zi iar stai la coadă cu buletinul, ca să-l iei. ABERAŢIE: e valabil DOAR 30 de zile! Oare de ce? Că doar anul fiscal, sau financiar, cum naiba îi zice, e de un an întreg, sau nu e?! De regulă, cum vezi şi pe al meu (originalul mi-a rămas, fiindcă la Dacris l-au tras la xerox!), certiicat din ăsta se dă pentru PROCURAREA FORMULARELOR CU REGIM SPECIAL, de aia şi are pretipărit acest scop, cel puţin aici la C-ţa aşa sunt toate. Dacă ţi-l trebe pentru altceva, ei mâzgălesc partea aia cu formularelşe cu regim special şi scriu ei de mână scopul pentru care ţi-l trebe, după cum ai scris tu în formularul tip cerere, care rămâne la ei şi pe care lipesc ei matca de la timbrul fiscal.

CONCLUZIE: Eu cred şi io că Vero are dreptate, precis că ţie îâi trebe ăsta ultimul, de la Ad. Financiară; cum am zis, primul nu mai e bun nici măcar la librărie...


 
Dan Ilioiu
Dan Ilioiu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:32
English to Romanian
+ ...
Nebuloasa totala May 5, 2005

De la administratia financiara am obtinut un *Certificat Fiscal* in care scrie ca sunt inregistrat ca obtinind venituri din activitati comerciale (nu au vrut sa scrie servicii sau traduceri sau orice altceva) si ca nu am datorii la buget.

Acest document a fost privit putin strimb de catre politist dar a fost acceptat.

Ramine in continuare intrebarea daca este necesar/obligatoriusa am un Certificat de inregistrare
... See more
De la administratia financiara am obtinut un *Certificat Fiscal* in care scrie ca sunt inregistrat ca obtinind venituri din activitati comerciale (nu au vrut sa scrie servicii sau traduceri sau orice altceva) si ca nu am datorii la buget.

Acest document a fost privit putin strimb de catre politist dar a fost acceptat.

Ramine in continuare intrebarea daca este necesar/obligatoriusa am un Certificat de inregistrare fiscala de la Registrul Comertului.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Consideratii juridice privind activitatea de traducere in Romania






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »