Pentru pasionatii de e-orice
Thread poster: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:50
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Mar 3, 2003

Sit interesant pentru pasionatii de e-marketing, web, e-commerce, e-business, e-etc: http://www.webpronews.com/



In care articol despre o tema spinoasa: getting paid:

http://webpronews.com/articles/2003/0209ef.html (tip preluat).



Salutari!


 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 15:50
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
plata in avans Mar 3, 2003

In legatura cu getting paid: eu nu as livra niciodata o traducere catre un client particular fara plata in avans.

Pe alte forumuri am vazut ca se recomanda ca in cazul sumelor mai mari sa ceri un avans (25-30%). Eu procedez asa cu firmele (in cazul sumelor mai mari)si pana acum a functionat.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:50
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
problematic Mar 7, 2003

Nu stiu ca inseamna client particular, o persoana fizica oarecare?



Este greu sa obtii de la agentii, care sunt cei mai productivi clienti pana la urma, plata in avans. Am avut surpriza placuta sa mi se propuna plata pe loc chiar si de agentii, dar de obicei se considera un serviciu in plus sa lasi un termen de plata x zile, depinde de tara.



Nu este chiar atat de simplu, intram deja in sfera managementului. Este vorba de echilibru de incasari si plati.
... See more
Nu stiu ca inseamna client particular, o persoana fizica oarecare?



Este greu sa obtii de la agentii, care sunt cei mai productivi clienti pana la urma, plata in avans. Am avut surpriza placuta sa mi se propuna plata pe loc chiar si de agentii, dar de obicei se considera un serviciu in plus sa lasi un termen de plata x zile, depinde de tara.



Nu este chiar atat de simplu, intram deja in sfera managementului. Este vorba de echilibru de incasari si plati. De exemplu, daca mie mi se platesc facturile la 30 de zile, mie nu-mi convine sa platesc o factura de intretinere (internetul, cablul) la mai putin de 30 de zile. Altfel, intru pe minus, ori nimeni nu este incantat de perspectiva! Eu ca furnizor trebuie sa-i ofer cat pot de mult clientului pentru a-i putea cere cat de mult, corect? Interesul meu este ca clientul sa fie multumit, sa-i mearga bine si sa fie profitabil, asa castigam si noi.



In schimb poti cere pentru proiecte mai mari, dat fiind ca se pune problema unei perioade de timp si a unor riscuri crescute, poti cere un avans de 20-30%, am vazut ca se practica.



Eu prefer semnarea contractului, termen clasic, no problems. O relatie de afaceri implica incredere si riscuri, de ambele parti. Desigur, fiecare risca atat cat considera potrivit.



Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Pentru pasionatii de e-orice






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »