Off topic: Sa ne mai amuzam un pic
Thread poster: lucca
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:34
English to Romanian
Dec 18, 2002

De data aceasta este vorba despre cronica gastronomica a unui cotidian arhicunoscut.

Perina de caprioara (adică perină, in loc de terina de caprioara, si

purcel cu lapte (in loc de purcel de lapte). Cine a mancat vreodata purcel cu lapte? Cat de bun poate fi un ziar la care nu numai ca nu s-a mancat, dar nici nu s-a auzit despre \"purcel de lapte\" (dar la care gainile au nascut pui vii)?

De fapt, nu e o proble
... See more
De data aceasta este vorba despre cronica gastronomica a unui cotidian arhicunoscut.

Perina de caprioara (adică perină, in loc de terina de caprioara, si

purcel cu lapte (in loc de purcel de lapte). Cine a mancat vreodata purcel cu lapte? Cat de bun poate fi un ziar la care nu numai ca nu s-a mancat, dar nici nu s-a auzit despre \"purcel de lapte\" (dar la care gainile au nascut pui vii)?

De fapt, nu e o problema de traducere, dar este sigura ignoranta crasa a corectorilor acelui ziar. (Greselile in sine s-ar putea sa se datoreze transcrierii dupa dictare telefonica a reportajului; e posibil, nu?).

Ceea ce este cel mai descurajant este ca oamenii inteligenti si culti si excelenti ziaristi de la acel ziar nu isi dau osteneala sa-si citeasca \"produsul\" cu destula atentie si sa ia masuri in consecinta.

La Multi Ani si Sarbatori Fericite Tuturor,

Lucian.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:34
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
exista ziaristi? Dec 18, 2002

O intrebare interesanta, care pe multi s-ar putea sa-i scandalizeze. Am avut multi colegi jurnalisti care numai jurnalism nu fac in ziua de azi. De ce? Nu exista posturi, paradoxal, toate sunt ocupate de alti \"ziaristi\" (de formatii diverse, observatori si bagatori de seama intr-ale vietii in general).

Parerea mea, venind de la cineva care de multa vreme nu mai are nervii sa citeasca o revista, jurnal, ziar (cu respectabile exceptii) este ca nu prea exista ziaristi profi, asa cum ar
... See more
O intrebare interesanta, care pe multi s-ar putea sa-i scandalizeze. Am avut multi colegi jurnalisti care numai jurnalism nu fac in ziua de azi. De ce? Nu exista posturi, paradoxal, toate sunt ocupate de alti \"ziaristi\" (de formatii diverse, observatori si bagatori de seama intr-ale vietii in general).

Parerea mea, venind de la cineva care de multa vreme nu mai are nervii sa citeasca o revista, jurnal, ziar (cu respectabile exceptii) este ca nu prea exista ziaristi profi, asa cum ar trebui ei sa fie.

Poate e doar impresia mea... Omul are multe pasarele!
Collapse


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Sa ne mai amuzam un pic






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »