Pages in topic:   < [1 2 3 4]
Probleme legate de eliberarea facturilor
Thread poster: Diana Chemparathy
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:14
Romanian to English
+ ...
TVA+ROI+VIES pentru PFA May 18, 2012

Aşa este cum spune colegul şi în cazul persoanelor fizice.
În declaraţia de înregistrare în scopuri TVA se bifează opţiunea privind operaţiunile intracomunitare.
Pentru înregistrarea în ROI, va fi nevoie de cazierul judiciar şi formularul 095.

Atenţie, la finanţe s-ar putea să ai surprize cu ignoranţa funcţionarilor. Vezi postarea mea exact în legătură
... See more
Aşa este cum spune colegul şi în cazul persoanelor fizice.
În declaraţia de înregistrare în scopuri TVA se bifează opţiunea privind operaţiunile intracomunitare.
Pentru înregistrarea în ROI, va fi nevoie de cazierul judiciar şi formularul 095.

Atenţie, la finanţe s-ar putea să ai surprize cu ignoranţa funcţionarilor. Vezi postarea mea exact în legătură cu acest subiect: http://www.proz.com/forum/romanian/224885-obligaţie_de_înregistrare_Şi_la_reg_comerţului_pentru_traducătorii_autorizaţi_de_mj.html
Însă iniţial am fost înregistrată fără probleme.

Aşa ştiu că în cazul plătitorilor de TVA, nu este permisă emiterea facturii fără TVA către clienţii care nu figurează în VIES, în caz contrar la o inspecţie fiscală te vor obliga la plata TVA-ului pentru acele facturi. Însă nu ştiu cum e în cazul neplătitorilor de TVA înregistraţi în scopuri TVA doar pentru operaţiuni intracomunitare (fără să devină plătitori de TVA în ţară).

S-a mai discutat pe tema asta, poţi găsi mai multe informaţii pe forum.
Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:14
German to Romanian
+ ...
cod TVA intracomunitar May 18, 2012

@ Serenity

pentru PFA-urile care doresc să lucreze cu clienţi UE, dar care nu depăşesc plafonul de 35.000 de euro pentru a fi plătitori de TVA, se face înscrierea în ROI şi se dă un cod fiscal care începe cu RO, cod care va fi utilizat doar pe facturile către clienţii UE.
De ex. dacă eliberez o factură pentru un client die Germania, mă voi identifica cu CIF RO..., dacă eliberez o factură internă, pentru un client din România, voi folosi celălalt CIF, făr�
... See more
@ Serenity

pentru PFA-urile care doresc să lucreze cu clienţi UE, dar care nu depăşesc plafonul de 35.000 de euro pentru a fi plătitori de TVA, se face înscrierea în ROI şi se dă un cod fiscal care începe cu RO, cod care va fi utilizat doar pe facturile către clienţii UE.
De ex. dacă eliberez o factură pentru un client die Germania, mă voi identifica cu CIF RO..., dacă eliberez o factură internă, pentru un client din România, voi folosi celălalt CIF, fără RO, primit în urma înregistrării ca PFA la Adm. Fiscală.

Aşadar, PFA-urile care nu au venituri peste 35.000 de euro vor funcţiona cu două CIF-uri, unul pentru facturi interne şi altul pentru facturi externe (UE).
Este vorba de încadrarea în art. 153 indice 1 (înregistrare specială în scopuri de TVA, numai pentru prestaţii şi achiziţii intracomunitare, nu şi pentru cele din ţară).

S-a mai discutat - detaliat - acest aspect pe firul "EU Vat Number" pentru colaborarile externe".

În orice caz, trebuie să le spui clar celor de la Adm. Fin. că doreşti înregistrare conf. art. 153 indice 1 şi nu conf. art. 153 (simplu), ca să nu te trezeşti înregistrată ca plătitor de TVA în sensul depăşirii plafonului de 35.000 euro.

Numai bine!
Collapse


 
William Padina
William Padina
Romania
Local time: 02:14
English to Romanian
+ ...
ROI May 24, 2012

Buna seara,
Am urmarit discutiile pe tema TVA intracomunitar si totusi am o nelamurire:
Astazi m-am dus la ANAF sa depun cererea 095.
Domniile lor mi-au spus ca nu se poate depune 095 fara 091 (achizitii intracomunitare), chiar daca le-am spus ca nu doresc sa fac achizitii intracomunitare.
In consecinta nu se face inregistrarea in ROI decat daca faci achizitii - Codul Fiscal chiar mentioneaza lucrul acesta "ART. 153^1(2) Persoana impozabilă care are sediul activităţii
... See more
Buna seara,
Am urmarit discutiile pe tema TVA intracomunitar si totusi am o nelamurire:
Astazi m-am dus la ANAF sa depun cererea 095.
Domniile lor mi-au spus ca nu se poate depune 095 fara 091 (achizitii intracomunitare), chiar daca le-am spus ca nu doresc sa fac achizitii intracomunitare.
In consecinta nu se face inregistrarea in ROI decat daca faci achizitii - Codul Fiscal chiar mentioneaza lucrul acesta "ART. 153^1(2) Persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, dacă nu este înregistrată şi nu este obligată să se înregistreze conform art. 153, şi persoana juridică neimpozabilă stabilită în România pot solicita să se înregistreze, conform prezentului articol, în cazul în care realizează achiziţii intracomunitare, conform art. 126 alin. (6)."

Pe langa problema aceasta, am fost lasat sa inteleg ca dupa ce emit factura catre un client din UE, fiind inscris in ROI, va trebui sa vars catre statul RO TVA-ul incasat.
Stiti ceva despre aceste probleme.

Trebuie sa mentionez ca nu sunt organizat ca SRL ci ca PFA.

Va multumesc anticipat.
Toate cele bune
Collapse


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 02:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
nu, nu, nu May 25, 2012

"Pe langa problema aceasta, am fost lasat sa inteleg ca dupa ce emit factura catre un client din UE, fiind inscris in ROI, va trebui sa vars catre statul RO TVA-ul incasat.
Stiti ceva despre aceste probleme."

O sa incep cu deci chiar daca nu e frumos:
In momentul emiterii unei facturi UE, daca esti incris in ROI, factura se emite fara TVA, desi intr-un fel ea este purtatoare de TVA. Tu, ca si emitent, nu achiti niciun TVA catre statul roman, ci acest TVA este achitat in
... See more
"Pe langa problema aceasta, am fost lasat sa inteleg ca dupa ce emit factura catre un client din UE, fiind inscris in ROI, va trebui sa vars catre statul RO TVA-ul incasat.
Stiti ceva despre aceste probleme."

O sa incep cu deci chiar daca nu e frumos:
In momentul emiterii unei facturi UE, daca esti incris in ROI, factura se emite fara TVA, desi intr-un fel ea este purtatoare de TVA. Tu, ca si emitent, nu achiti niciun TVA catre statul roman, ci acest TVA este achitat in tara respectiva de catre cel care primeste factura ta.
In cazul in care faci tu o achizitie se aplica aceeasi regula numai ca invers: factura va fi emisa catre tine fara TVA, dar tu ai obligatia sa achiti TVA catre statul roman.
Nu stiu daca am fost foarte clara asa ca o sa dau un exemplu.
Tu emiti catre clientul UE o factura de 10 euro. Atat pe factura ta nu apare niciun TVA. Clientul tau va plata statului sau valoarea TVA de acolo, sa zicem ca e de 20% - deci 2 Euro va trebui sa achite clientul acolo, dar asta e treaba lui nu treaba ta.
La fel pentru achizitii: cumperi o licenta de program de exemplu de 10 Euro. Pe factura emisa de catre furnizor va scrie 10 euro net, dar tu esti obligat sa achiti 2,4 Euro catre statul roman.
Fix aceleasi reguli se aplica chiar si pentru firmele platitoare de TVA. Pe facturile mele intracomunitare nu apare niciun TVA, in dreptul rubricii de TVA apare "scutit cu drept de deducere". Clientul plateste TVA-ul la el in tara.
Astea toate indiferent daca esti PFA sau SRL.

Din ce stiu eu, chiar daca nu sunt 100% sigura, daca te inscrii ca prestator de servicii intracomunitare ar trebui sa inscrii si pentru achizitii. Nu se stie niciodata cand o sa iti cumperi o licenta, o carte etc. si o sa vrei sa bagi factura respectiva in contabilitate. Nu va nimic rau in treaba asta si nici nu te obliga la nimic daca nu ai facturi de achizitie din UE.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:14
Romanian to English
+ ...
Nu nu May 25, 2012

Alina - Maria Chiteala wrote:

Din ce stiu eu, chiar daca nu sunt 100% sigura, daca te inscrii ca prestator de servicii intracomunitare ar trebui sa inscrii si pentru achizitii. Nu se stie niciodata cand o sa iti cumperi o licenta, o carte etc. si o sa vrei sa bagi factura respectiva in contabilitate. Nu va nimic rau in treaba asta si nici nu te obliga la nimic daca nu ai facturi de achizitie din UE.


NU este obligat să te înscrii dacă nu faci achiziţii! Pentru ce? Te înscrii înainte să efectuezi achiziţia. Scrie clar: "pot solicita să se înregistreze, conform prezentului articol, în cazul în care realizează achiziţii intracomunitare, conform art. 126 alin. (6)."

De altfel, din ce mi-au spus clienţii străini, aşa ştiu că nici clienţii noştri nu plătesc de fapt TVA, ci o declară şi la tva deductibilă şi la tva colectată.

Dacă ţi-au spus că eşti obligat să te înregistrezi şi cu formularul 091 dacă vrei înregistrare în ROI (095), eu zic să ceri articolul din lege care menţionează expres acest lucru. Din articolul citat, reiese că se POT înregistra, DACĂ efectuează achiziţii.

Poate confundă lucrurile? Ceea ce trebuie este înregistrarea în scopuri TVA, menţionând expres că este pentru operaţiuni intracomunitare, fără să devii plătitor de TVA în ţară. Alţi colegi au descris în detaliu procedura.

Dacă eşti deja plătitor de TVA (cum era şi cazul meu), având deja un CIF în scopuri TVA, trebuie doar să completezi 095 şi să soliciţi un certificat de cazier judiciar şi să le depui. Atât. Fără alte formulare.

Completare: Formularul necesar depinde de calitatea contribuabilului. La înregistrarea în scopuri TVA, mie (la Tg. Mureş) mi s-a solicitat doar formularul 070, unde am completat menţiunea aferentă motivului pentru care solicit înregistrarea în scopuri TVA.


[Edited at 2012-05-25 11:29 GMT]


 
Cristina Crişan
Cristina Crişan  Identity Verified
Romania
Local time: 02:14
English to Romanian
+ ...
William May 25, 2012

Da, trebuie atât 091 cât şi 095.
091 e înregistrarea în scopuri de TVA - înregistrare doar pentru operaţiuni intracomunitare, fără să devii efectiv plătitor de TVA (dacă-ţi convine, desigur, poţi să te faci plătitor de TVA în toată regula ). Înregistrarea asta e necesară pentru a obţine cod fiscal cu RO, singurul acceptat de Registrul operatorilor intracomunitari. Pe formular se bifează punctul c - prestări servicii. Când am făcut eu treaba asta, nu au avut formula
... See more
Da, trebuie atât 091 cât şi 095.
091 e înregistrarea în scopuri de TVA - înregistrare doar pentru operaţiuni intracomunitare, fără să devii efectiv plătitor de TVA (dacă-ţi convine, desigur, poţi să te faci plătitor de TVA în toată regula ). Înregistrarea asta e necesară pentru a obţine cod fiscal cu RO, singurul acceptat de Registrul operatorilor intracomunitari. Pe formular se bifează punctul c - prestări servicii. Când am făcut eu treaba asta, nu au avut formularul corespunzător listat, ci doar unul mai vechi, doar pentru achiziţii, pe care m-au pus să scriu cu pixul c. înregistrare pentru prestări servicii.
095 e cererea de înregistrare în / radiere din / Registrul operatorilor intracomunitari.
TVA intracomunitar nu se colectează dacă ambii parteneri sunt înregistraţi în registrul deja menţionat. De la partenerii intracomunitari neînscrişi în registru teoretic trebuie colectat TVA - eu presupun că în cazul acesta devenim automat plătitori de TVA şi la intern, dar nu ştiu sigur.


Au schimbat formularul. Ce era înainte punctul c (v. mai sus) a devenit punctul 2 la secţiunea D:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_91_OPANAF_7_2010.pdf

[Edited at 2012-05-25 10:08 GMT]
Collapse


 
William Padina
William Padina
Romania
Local time: 02:14
English to Romanian
+ ...
Nu nu May 25, 2012

Va multumesc pentru raspunsuri.
M-am mai linistit... putin.
Facusem un calcul si rezultatul era ca, prin plata TVA si a celorlalte contributii - inclusiv impozit -, la 1000 de lei suma neta era de aproape 300 lei.
Oricum, am solicitat si celor de la MF un raspuns.
Din pacate, ei au retransmis solicitarea catre ANAF, respectiv catre acelelasi persoane care mi-au comunicat cele pe care vi le-am spus anterior:)
Toate cele bune.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:14
Romanian to English
+ ...
Sume nete şi brute May 25, 2012

William Padina wrote:

Va multumesc pentru raspunsuri.
M-am mai linistit... putin.
Facusem un calcul si rezultatul era ca, prin plata TVA si a celorlalte contributii - inclusiv impozit -, la 1000 de lei suma neta era de aproape 300 lei.


Achiziţii nu am făcut (mi se pare că e vorba şi de un plafon, nu cred că trebuie chiar pentru orice achiziţii), însă clienţii mei străini mi-au spus că de fapt nici ei nu plătesc TVA, ci după facturile mele o declară atât la cea deductibilă, cât şi la cea colectată (deci se compensează pe hârtie, rezultatul fiind 0).

În cazul serviciilor noastre, locul prestaţiei se consideră a fi sediul beneficiarului, deci acolo se datorează TVA. Pe factură treci "Neimpozabil în România" sau "Outside the scope of Romanian VAT".
Câteva discuţii utile:
http://ron.proz.com/forum/romanian/132188-eu_vat_number_pentru_colaborarile_externe-page7.html
http://ron.proz.com/forum/romanian/174070-noutăţi_fiscale_şi_pentru_piaţa_traducerilor-page10.html

În experienţa mea, ca traducător liber-profesionist nu rentează să fii plătitor de TVA în ţară decât dacă ai cheltuieli deductibile suficient de mari ca să merite efortul administrativ suplimentar (declaraţii, jurnale etc.). Dacă îţi cumperi anual un laptop, ai toate contractele (chirie, utilităţi etc.) încheiate ca Traducător XY sau PFA cu CIF, atunci da.

Cât despre tarife, ele trebuie gândite în aşa fel încât să fie rentabile după deducerea tuturor contribuţiilor datorate statului.

Succes!


 
S_G_C
S_G_C
Romania
Local time: 02:14
English to Romanian
Plafon în RON May 27, 2012

Care este contravaloarea, în lei, a plafonului pe care nu trebuie să îl depăşim?

Am înţeles că se calculează la o valoare a EUR mult mai mică decât cea actuală...


 
Alina - Maria Chiteala
Alina - Maria Chiteala  Identity Verified
Romania
Local time: 02:14
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
pe vremea mea May 28, 2012

Adica cand aveam eu PFA (2010) era 119.000 - acum nu mai stiu ca tot de atunci am trecut la TVA si aia a fost.

 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:14
Romanian to English
+ ...
Plafon RON May 28, 2012

Se calculează la cursul valutar de la data aderării, la 35,000 era în jur de 118.000.
Dar am impresia că au mărit plafonul de atunci.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4]


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Probleme legate de eliberarea facturilor






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »